Informace o našem výzkumu

Panel tvoří speciálně vybraný reprezentativní vzorek 4 000 domácností, zastupující všechny domácnosti v Česke republice. Každý z členů panelu je tedy zástupcem celé skupiny jemu podobných domácností. Tyto domácnosti nám dlouhodobě poskytují údaje o svých nákupech a tím nám umožňují sledovat spotřební chování českých domácností a jeho vývoj či změny. Díky těmto informacím pak mohou společnosti upravit svou nabídu tak, aby lépe odpovídala Vaším potřebám. 

Co sledujeme?

  • Potraviny a nápoje (vše co spotřebujete doma, i hotová jídla)
  • Drogerii a kosmetiku
  • Potřeby pro domácní mazlíčky (jídlo, podestýlky, drogerii apod.)
  • Tiskoviny (pouze časopisy a noviny)
  • Léky (i na předpis)

Kdo naše data využívá?

Data z výzkumu jsou poskytována třetím stranám dle jejich požadavků (poskytovány jsou vždy pouze výsledky výzkumu, konkrétní informace o účastnících výzkumu nejsou poskytovány za žádných okolností viz. Pravidla nakládání s osobními údaji). Z dat tak vychází české a mezinárodní společnosti, ale i stát či média. Naše kolegy můžete často spatřit nejen ve veřejnoprávní televizi. 

Průzkum

Jedná se o dlouhodobý průzkum spotřebního chování domácností. Tento průzkum je realizován téměř ve všech státech Evropy, nasbírané informace jsou tedy zahrnuty jak do českých, tak do celoevropských dat. Na základě těchto dat pak společnosti upravují svou nabídku tak, aby odpovídala potřebám společnosti a zabránilo se zbytečnému plýtvání. 

Metoda

Při výběru vzorku domácností vycházíme ze všech domácností v České republice (přibližně 4 miliony) a jejich složení. Celý souhrn je pak zmenšen tak, aby dostál oprávněným informačním požadavkům na reprezentativní vzorek zhruba 4 000 domácností. Postoje těchto speciálně vybraných domácností jsou poté zobecněny. Díky pečlivému výběru jsme tak schopni činit závěry o postojích všech domácností v České republice.

Z historie výzkumu

Kliknutím na jednotlivé roky zobrazíte popis. Pro posun vlevo nebo vpravo použijte šipky.

  1. 1993

    Papírové deníky

    V lednu 1993 se zapojily do výzkumu první domácnosti. Své nákupy zaznamenávaly do papírových deníků, které nám poštou zasílaly zpět. Tuto metodu některé domácnosti využívaly až do konce roku 2011.

  2. 1998

     

    Panel domácností dosáhl počtu 2000 domácností.

  3. 2009

     

    V tomto roce došlo k několika velkým změnám. Nově domácnosti získávají za spolupráci body, za které si mohou vybrat věcnou odměnu z katalogu odměn. Byla zavedena bezplatná Zelená linka, jejíž zkušební provoz byl zahájen 4. 5. 2009. A ke konci roku byly spuštěny internetové stránky www.paneldomacnosti.cz.

  4. 2010

    Elektronické deníky

    S rozvojem internetu došlo k zjednodušení procesu zaznamenávání výrobků. Byly zavedeny tzv. elektronické deníky, které mohly využívat všechny domácnosti s přístupem
    na internet.

  5. 2012

    Čtečka čárových kódů

    Od ledna 2012 domácnosti využívají k zápisu zapůjčené čtečky čárových kódů. Čtečky zcela nahrazují elektronické a papírové deníky a usnadňují tak do té doby složité zaznamenávání a odesílání dat. Již není třeba čárové kódy výrobků vypisovat ručně, ale stačí je jen oskenovat a po zápisu vložit čtečku do
    elektrické sítě.

  6. 2019

    Aplikace MyScan

    S rozvojem chytrých telefonů lze nově nákupy skenovat i za pomoci aplikace MyScan. Stačí si ji jen stáhnout do telefonu a domácnost ji má stále po ruce. Díky snadnému a rychlému zapojení do výzkumu dochází i k postupnému navyšování domácností v panelu (nově se výzkumu může účastnit až 4000 domácností). Pro tyto nové domácností zároveň vznikly nové webové stránky https://panel.gfk.com/scan-cz/. V dalším roce se na tento web převedly i domácnosti skenující pomocí čtečky.